Click Fraud Grandstream GRP2601P 2-line Essential IP Phone
Become a Reseller
SANGOMA PBXACT UC SYSTEM
Fanvil VoIP Phones
Grandstream GRP2601P 2-line Essential IP Phone
0 Based on 0 ratings.
Availability:In stock for next day delivery
Qty:
Key Features
  • 2.21" LCD display
  • 2 SIP accounts
  • Built-in PoE
Pricing Volume Price Discounts
No volume pricing discounts available
Shipping Shipping Options
Support Product install/setup
Want help installing this product? Add premium support to your order.
Downloads Documents & Manuals
SKU:GRP2601P
Available Options:
Available Product Options:
Need Product Setup / Training / Support?:
  • Product Details
  • Reviews
  • White Papers / Case Studies
Grandstream GRP2601P Key Features
  • 2 SIP account, 2 lines
  • GDMS online device management and provisioning
  • 5-way audio conferencing for easy conference calls
  • Equipped with noise shield technology to minimise background noise
  • Electronic Hook Switch (EHS) support for Plantronics, Jabra, and Sennheiser headsets
  • Built-in PoE to power the device and give it a network connection
Grandstream GRP2601P Technical Specifications
Protocols/Standards
Network Interfaces
  • Dual switched auto-sensing 10/100 Mbps Ethernet ports, integrated PoE
Graphic Display
  • 132 x 48 (2.21’’) LCD display
Feature Keys
  • 4 XML programmable context sensitive soft keys
  • 5 (navigation, menu) keys
Voice Codecs and Capabilities
Telephony Features
Auxiliary Ports
  • RJ9 headset jack (allowing EHS with Plantronics & Jabra &Sennheiser headsets)
Base Stand
  • 1 angle position available (45°)
  • Wall Mountable (*wall mount sold separately)
QoS
  • Layer 2 QoS (802.1Q, 802.1P) and Layer 3 (ToS, DiffServ, MPLS) QoS
Security
Multi-language
Upgrade/Provisioning
Power & Green Energy Efficiency
  • Universal Power Supply Input 100-240VAC 50-60Hz; Output +5VDC, 600mA;PoE: IEEE802.3af Class 1, 3.84W; IEEE802.3az (EEE) (GRP2601P Only)
Temperature and Humidity
  • Operation: 0°C to 40°C
  • Storage: -10°C to 60°C
  • Humidity: 10% to 90% Non-condensing
Package Content
  • GRP2601P phone
  • Handset with cord
  • Base stand
  • Network cable
  • Quick Installation Guide
Physical
  • Dimension: 208mm (L) x 180mm (W) x 63.4mm (H) (with handset)